Írta: Valahovits Szilvia
A világsajtót egyre több olyan fotó járja be, amelyen a menekülő emberek házi kedvenceiket magukhoz szorítva hagyják el a háború sújtotta területeket. És vannak állatvédők, akik inkább vállalják az esetleges harcot, de nem hagyják magukra az állatokat.
A Reuters adta hírül, hogy a kijevi állatkerttől néhány kilométerre február 24-én heves harcok dúltak. Az orosz támadásban az állatok nem sérültek meg, de azóta is folyamatos felügyeletre szorulnak. A közel 4000 állatról 50 fős állandó csapat gondoskodik, és csatlakoztak hozzájuk önkéntesek is.
Mi, magyarok is segítünk a bajba került menhelyeknek, állatoknak.
Az Állatvédők Érdekvédelmi és Szakmai Szövetségét az állatvédelem területén aktívan tevékenykedő öt szervezet alapította. Küldetésük, hogy szakmai tapasztalatokra és kölcsönös segítségnyújtásra épülő, etikus állatvédelmi tevékenységet folytassanak Magyarországon. Az orosz–ukrán háború kitörése óta mindent megtesznek azért, hogy a háborús övezetben rekedt állatokat is segítsék. Eddig három kárpátaljai menhelynek szerveztek gyűjtést, amelyek 150-200 állat napi ellátásáról gondoskodnak, ám további tíz, Kárpátaljától távolabb eső szervezet szorul mielőbbi segítségre.
A szövetség egyik vezetőségi tagját, Pompár Ágnest kérdeztük erről a nem mindennapi feladatról.
***
Két adománnyal teli autójuk már célba ért. Milyen nehézségekbe ütköztek az úton?
Az első alkalommal egy autó közel 1,3 tonna, múlt vasárnap pedig két autó közel 3,8 tonna tápot szállított. Az első alkalommal nagyon nehezen indult a missziónk. Napokon keresztül igyekeztünk információhoz jutni, hogy miként tudjuk megvalósítani, amit megálmodtunk. Itthon és Ukrajnában felvettük a kapcsolatot minisztériumokkal, konzulátusokkal és humanitárius szervezetekkel. Volt szó humanitárius folyosó nyitásáról, annak lehetséges használatáról, és sorolhatnánk hosszan. Telefonok, levélváltások után
tudomásul kellett vennünk, hogy minden kör bezárult, magunkra vagyunk utalva.
Nagyon meg akartunk felelni, hogy ne a kísérő dokumentáción múljon a határátlépés ekkora mennyiségű adománnyal egy olyan országba, ahol háború van. Minden megszerzett információt, félinformációt, gyakorlati tapasztalatot, korábbi dokumentációs elvárást eggyé gyúrtunk, és végül úgy döntöttünk, hogy belefogunk. További nehézség volt az autó hiánya. Nekünk sajnos nincs, háborús területre pedig teljesen érthető módon nehezen lehet bérelni, de hála a jó szándékú segítőknek, eddig kettőből kétszer sikerült ezt is megoldanunk.